Kennel Maxjantræf 2019
Søndag d. 12. Maj 2019

RJKs Workingtest på Giesegaard Gods i Åben Klasse opnåede:

Maxjan´s Kaya (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Berit Marie Jørgensen, UDMÆRKElSE.

Partridge Frozen Dragonheart (IEFTCH Shimnavale Excalibur x DKWTCH DKBRCH RM17 Thirsgaards I Caught Fire) og Stig Andersen, UDMÆRKELSE.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen
Søndag d. 12. Maj 2019

Der er i April/Maj løbet en del fine samarbejdsresultater ind og desværre ikke alle men se med herunder:

På Clausholm blev der i Påsken afholdt B- Prøve:

Begynder Klasse B:
Maxjan´s Hayley og Mette 2. Pr.
Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen 3. Pr.
Maxjan´s Django og MC 1. Pr.
Hagesteds-Lab Kenya og Stig 1. Pr.

Åben Klasse B
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen 2. Pr.
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 2. Pr.

Vinder Klasse B
Partridge Happy Viper og Stig gennemfører prøven.

RJKs Apporteringsprøve BESTÅET:
Maxjan´s Zcarlett Johansen og Steen Ole Johansen
Hagesteds-Lab Kenya og Stig
Maxjan´s Django og MC
Maxjan´s Hayley og Mette.

14. April i Sæby:
Begynder Klasse B
Maxjan´s Basko og Per Yttrup 1. Pr. og BEDSTE HUND

Nordjyllland:
Vinder Klasse
Maxjan´s Siko og Svend Aage Vinter 2. Vinder og 4. Vinder.

Region Sydsjælland I Suserup 5. Maj:
Begynder Klasse UWT.
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen 5. UWT. Vinder

Åben Klasse UWT.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 1. UWT Vinder.

B- Prøve i region Nordsjælland 11. Maj:
Begynder Klasse B
Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen 1. Pr.

Åben Klasse B
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen 2. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 2. Pr.

Vinder Klasse B
Partridge Happy Viper og Stig 1. Vinder med Certifikat.

På billedet mangler: Maxjan´s Django og Michael MC Christensen og Maxjan´s Hunter and Collector og Monika Johanson.
Mandag d. 8. April 2019

Labradors Racewwekend i Tikøb blev fejret med bla. deltagelse af Maxjan´s afkom og Maxjan i anernerne.
Herunder et fint udsnit af weekendens Maxjan-deltagere og til dette vil jeg lige nævne, at til trods for et uønsket resultat er hunden stadigvæk mindst lige så værdifuld på udrejse såvel som hjemrejse. Vi ærger os, men rejser os igen med et skuldreklap og et: "Kom igen, det var "bare" en skidt dag på kontoret" heart

Lørdagens WT.
Begynder:
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen Bestået
Maxjan´s Spencer og Marianne ikke bestået


Vinder:
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen ikke bestået
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen Bestået

Søndgens B-Prøve:
Begynder:
Maxjan´s Django og Michael MC Christensen - 1. Pr.
Maxjan´s Hayley og Mette Andersen -1. Pr.
Hagesteds Lab Kenya og Stig Andersen - 1. Pr. og Bedste hund

Åben Klasse:
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - 1. Pr.
Maxjan´s Ozzy og Kim Christensen - afmeldt
Maxjan´s Hunter and Collector og Monika Johanson - ikke bestået
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo - afmeldt
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen - 1. Pr. og bedste hund
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen - 1. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen - 3. Pr.
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - ikke bestået

Vinderklasse:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen - UDM.
Partridge Frozen Dragon og Stig Andersen - Gennemført




 

30 og 31 Marts 2019.

Lørdag d. 30. afholdt Region Sydsjælland WT. herunder resultat:


Maxjan´s Petit Noir efter IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally i samarbejde med Lotte Andersen afsluttede med en 2. WT. Vinder. Maxjan´s Kaya der er efter Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally og Berit Marie Jørgensen mestrede en 5. WT. Vinder

Søndag d. 31. afholdt Racen Kvalifikationsprøve:


Maxjan´s Petit Noir (IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen BESTÅET'
Maxjan´s Huxi (DKBRCH Maxjan´s Ganton&UHM15 Blackthorn Rosa) og Joan Clausen BESTÅET

Søndag d. 24. Marts 2019

C-prøve på Lolland og WT. i Østjylland med deltagelse af Maxjan afkom. Herunder resultater:

C-prøve, Lolland i Åben Klasse;
Maxjan´s Huxi (UHM15 Blackthorn Rosa og DKBRCH Maxjan´s Ganton) og Joan Clausen 1. Pr.
Maxjan´s Petit Noir (Maxjan´s Sally og IEFTCH Astraglen Hardy) og Lotte Andersen 1. Pr. og Bedste Hund.

WT. Østjylland:
Maxjan´s Tempo (Maxjan´s Sally og Lochiness Scraggy Bay) og Birgitte Larsen 4. WT. Vinder Begynder Klasse
Maxjan´s Siko (UHM09 Thirsgaards Ronja og Jobehills Olof) og Svend Aage Vinter 3. WT. Vinder - vinder klasse
Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen.

Søndag d. 17. Marts 2019

Maxjan´s Kayla (Maxjan´s Sally og Searover Pimps Pompe) og Marianne Graversen er til UWT. Region Bornholm blevet 1. UWT med 117/120. 

Lørdag d. 16. Marts 2019

Maxjan´s Athos (Thirsgaards Ronja/Jopeshill Olof/Brimson) og Anne Drewsen bestod WT. Vinderklasse med 83/100p i Nordsjælland.

til højre er: Maxjan´s Kaya (Sally/Searover Pimps Pompe) og Berit Marie Jørgensen.

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen blev i Region Midtsjælland d. 23/2  2. UWT. Vinder yes
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo bestod åben Klasse i Midtsjællands C-Prøve d. 23/2 og
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen bestod begynder Klasse c i Nordsjælland d. 16/2

Brugsprøven Bestået med Sally/Milton kuldet
og 
vennerne fra
Hagesteds Lab
Maxjan´s Hayley og Mette Andersen
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen
Maxjan´s Django og Michael MC Christensen Maxjan´s Basko og Per Yttrup Hagesteds Lab Tibo og Erik Søndergaard
Hagesteds Lab Nala og Lone Søndergaard
Hagesteds Lab Kenya og Stig Andersen (Bedste Brugsprøve) Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen

18. Januar 2019
Partridge Happy Viper og Stig blev på Selchausdal Gods 3. Vinder med tilhørende CK. (adgang til Eliteprøve 2019).

17. Januar 2019
 
Spændende hvalpenyt.
Ikke hos Kennel Maxjan men Kennel Flashmore. Vores unge Partridge Frozen Dragonheart har fået sin første parring og den skønne gule Artistryn Glencambus Oshen Dancer er den udkårne. Parringen foregår iøjeblikket, så mon ikke der kan ventes gule og sorte hvalpe i Marts mdr.
Henvendelse kan ske hos Camilla Fogh Mogensen 24592439.

17. Januar 2019
 
Maxjan´s Sally
og
DKFTCH MPM14 Ellijas Dudley

fik d.29/12-18  hvalpe fordelt på
1 gul tæve 1 sort han og 3 gule hanner.
Klik her for at få dit eget GoMINIsite