Oktober 2019

Maxjan´s Ivory (Caper Calilies Challenger&Maxjan´s Sally) og Allan Holm 2. Vinder med CK i Vinderklasse A - Ravnholt Gods

Maxjan´s Karla (Ellijas Dudley&Maxjan´Sally) og Elna Juhl Bestået Brugsprøve

Maxjan´s Kayla (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Marianne Graversen 1. Pris med HP og funktionærernes pris i Sjøøn, Sverige. OG  3. WT. i Vinderklasse på Feddet Region Sydsjælland.

Maxjan´s Balder (IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Peter Mølgaard 2. UWT.Vinder 5/10 i Kibæk.
Maxjan´s Ivory og Allan holm
2. Vinder med CK
Vinder A Ravnholdt Gods Maxjan´s Karla og Elna Juhl
Bestået Brugsprøve
Bornholm
13. Oktober Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen
1. Pris med HP og funktionærernes pris
Eliteklasse, Sjøøn, Sverige

3. WT. Vinder
Feddet 15. September Maxjan´s Balder og Peter Mølgaard
2. UWT Vinder i Kibæk
5. Oktober.

15. September 2019

Dansk retriever Klubs Workingtest for hold blev en stor succes for træningstrioen MC, Stig og Mette og ikke kun blev det til en 1.WT Vinder for hold men også 3 placeringer individuelt (4.- 5. og 6. WT. Vindere).

August19

En B-Prøve i Region Midtsjælland nærmere betegnet Avnstrup skulle vise sig i Åben Klasse, at blive med stor sværhedsgrad for de fleste deltagere men 4 slap gennem nåleøjet heri blandt;

Maxjan´s Huxi (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Joan Clausen 1.Pr. i Åben Klasse B
Hagesteds-Lab Kenya )Blackthorn Racer&Lucky Labrador Gaby) og Stig Andersen 1. Pr. i Åben Klasse B

August19

Maxjan´s Tempo efter Lochiness Scraggy Bay og Birgitte Larsen har været på B-Prøve i Region NordJylland og kom hjem med en 1, Pr. I Begynder Klasse B-

11. August 2019

5 Maxjan-krigere stillede til start til Dansk Retriever Klubs Unghundemesterskab i fine uniformer. 2 af krigerne kommer ikke helt i mål på denne dag, én en 1.pr. og 2 på podiet.

Stort tillykke til Jer alle - I har gjort det flot og skrabet gode point sammen i et smukt samarbejde med hunden.

De 5 Maxjan-hvalpe er efter Lochiness Scraggy Bay og Maxjan´s Sally. Lochiness Scraggy Bay i daglig tale kaldet Milton ejes af Michael Rosenlund fra Kennel Rosefield. 

10. August 2019
Fussinge Ø afholdt Markprøve B hvoraf der var Maxjan-deltagere:

Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen 3. Pr. i Begynder Klasse


Maxjan´s Balder og Peter Mølgaard 1. Pr. Åben Klasse

Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr. Åben Klasse

Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen 1. Pr. Åben Klasse




 

Lørdag d. 10. August 2019

Kennel Hagesteds-Lab Kenya og Stig har prøvet kræfter med RJKs Åben Klasse i Billund og vendte hjem med en fin UDMÆRKELSE.

Juni, Juli 2019

Bornholm, Nordsjælland og Dansk Retriever Klubs Jubilæumsprøve:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 4. Vinder på Bornholm.

Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen 1. Pr. og Bedste hund i Nordsjælland.

Karup:
Blackthorn Rosa og MC 2. WT, Vinder.
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen Bestået WT. Vinder.
Maxjan´s Sally og Mette Bestået WT. Vinder
Partridge Happy Viper og Stig Bestået WT. Vinder

Søndag d. 23. Juni 2019

Maj og Juni løber over stok og sten. Maxjan-klanen har været på togt på div. aktiviteter, se herunder:

25. Maj WT. Region Sydsjælland:
Maxjan´s Luke (Lochiness Scraggy Bay&Maxjan´s Sally) og Peter Jørgensen WT.3 i Begynder Klasse.
Maxjan´s Petit Noir (IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen WT.2 i Åben Klasse.

31. maj bliver:
Maxjan´s Berto (Lochiness Scraggy Bay&Maxjan´s Sally) og Michael Hoppe GODKENDT, som narkohund og fører.

1. juni, DM for hold:
Maxjan´s Ganton (INTFTCH Blackthorn Biham&UHM10 Liva) og Stig Andersen 4. Vinder (for hold).

5. Juni, Apporteringsprøve i RJK:
Maxjan´s Kayla (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Marianne Graversen BESTÅET.

10. Juni, UHM i Sverige:
Hagesteds-Lab Kenya (INTFTCH Blackthorn Racer&Lucky Labradors Gaby) og Stig Andersen UHM5

22. juni, B-prøve region sydsjælland:
Maxjan´s Tempo (Lochiness Scraggy Bay&Maxjan´s Sally) og Birgitte Larsen 3. Pr. i Begynder Klasse.

Maxjan´s Spencer (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Marianne Nybo 2. Pr. i Åben Klasse.
Maxjan´s Petit Noir (IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen 1. Pr. i Åben Klasse.
Maxjan´s Athos (Jopeshill Olof&Thirsgaards Ronja) og Anne Drewsen 1. Pr. i Åben Klasse.







 
Maxjan´s Berto og Michael Hoppe Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen Maxjan´s Peit Noiar og Lotte Andersen

Maxjan´s Athos og Anne Drewsen
Maxjan´s Siko og Svend Aage Winter

Kennel Maxjantræf 2019

Søndag d. 12. Maj 2019

RJKs Workingtest på Giesegaard Gods i Åben Klasse opnåede:

Maxjan´s Kaya (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Berit Marie Jørgensen, UDMÆRKElSE.

Partridge Frozen Dragonheart (IEFTCH Shimnavale Excalibur x DKWTCH DKBRCH RM17 Thirsgaards I Caught Fire) og Stig Andersen, UDMÆRKELSE.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen
Søndag d. 12. Maj 2019

Der er i April/Maj løbet en del fine samarbejdsresultater ind og desværre ikke alle men se med herunder:

På Clausholm blev der i Påsken afholdt B- Prøve:

Begynder Klasse B:
Maxjan´s Hayley og Mette 2. Pr.
Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen 3. Pr.
Maxjan´s Django og MC 1. Pr.
Hagesteds-Lab Kenya og Stig 1. Pr.

Åben Klasse B
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen 2. Pr.
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 2. Pr.

Vinder Klasse B
Partridge Happy Viper og Stig gennemfører prøven.

RJKs Apporteringsprøve BESTÅET:
Maxjan´s Zcarlett Johansen og Steen Ole Johansen
Hagesteds-Lab Kenya og Stig
Maxjan´s Django og MC
Maxjan´s Hayley og Mette.

14. April i Sæby:
Begynder Klasse B
Maxjan´s Basko og Per Yttrup 1. Pr. og BEDSTE HUND

Nordjyllland:
Vinder Klasse
Maxjan´s Siko og Svend Aage Vinter 2. Vinder og 4. Vinder.

Region Sydsjælland I Suserup 5. Maj:
Begynder Klasse UWT.
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen 5. UWT. Vinder

Åben Klasse UWT.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 1. UWT Vinder.

B- Prøve i region Nordsjælland 11. Maj:
Begynder Klasse B
Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen 1. Pr.

Åben Klasse B
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen 2. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 2. Pr.

Vinder Klasse B
Partridge Happy Viper og Stig 1. Vinder med Certifikat.

På billedet mangler: Maxjan´s Django og Michael MC Christensen og Maxjan´s Hunter and Collector og Monika Johanson.
Mandag d. 8. April 2019

Labradors Racewwekend i Tikøb blev fejret med bla. deltagelse af Maxjan´s afkom og Maxjan i anernerne.
Herunder et fint udsnit af weekendens Maxjan-deltagere og til dette vil jeg lige nævne, at til trods for et uønsket resultat er hunden stadigvæk mindst lige så værdifuld på udrejse såvel som hjemrejse. Vi ærger os, men rejser os igen med et skuldreklap og et: "Kom igen, det var "bare" en skidt dag på kontoret" heart

Lørdagens WT.
Begynder:
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen Bestået
Maxjan´s Spencer og Marianne ikke bestået


Vinder:
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen ikke bestået
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen Bestået

Søndgens B-Prøve:
Begynder:
Maxjan´s Django og Michael MC Christensen - 1. Pr.
Maxjan´s Hayley og Mette Andersen -1. Pr.
Hagesteds Lab Kenya og Stig Andersen - 1. Pr. og Bedste hund

Åben Klasse:
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - 1. Pr.
Maxjan´s Ozzy og Kim Christensen - afmeldt
Maxjan´s Hunter and Collector og Monika Johanson - ikke bestået
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo - afmeldt
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen - 1. Pr. og bedste hund
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen - 1. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen - 3. Pr.
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - ikke bestået

Vinderklasse:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen - UDM.
Partridge Frozen Dragon og Stig Andersen - Gennemført




 

30 og 31 Marts 2019.

Lørdag d. 30. afholdt Region Sydsjælland WT. herunder resultat:


Maxjan´s Petit Noir efter IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally i samarbejde med Lotte Andersen afsluttede med en 2. WT. Vinder. Maxjan´s Kaya der er efter Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally og Berit Marie Jørgensen mestrede en 5. WT. Vinder

Søndag d. 31. afholdt Racen Kvalifikationsprøve:


Maxjan´s Petit Noir (IRFTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen BESTÅET'
Maxjan´s Huxi (DKBRCH Maxjan´s Ganton&UHM15 Blackthorn Rosa) og Joan Clausen BESTÅET

Søndag d. 24. Marts 2019

C-prøve på Lolland og WT. i Østjylland med deltagelse af Maxjan afkom. Herunder resultater:

C-prøve, Lolland i Åben Klasse;
Maxjan´s Huxi (UHM15 Blackthorn Rosa og DKBRCH Maxjan´s Ganton) og Joan Clausen 1. Pr.
Maxjan´s Petit Noir (Maxjan´s Sally og IEFTCH Astraglen Hardy) og Lotte Andersen 1. Pr. og Bedste Hund.

WT. Østjylland:
Maxjan´s Tempo (Maxjan´s Sally og Lochiness Scraggy Bay) og Birgitte Larsen 4. WT. Vinder Begynder Klasse
Maxjan´s Siko (UHM09 Thirsgaards Ronja og Jobehills Olof) og Svend Aage Vinter 3. WT. Vinder - vinder klasse
Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen.

Søndag d. 17. Marts 2019

Maxjan´s Kayla (Maxjan´s Sally og Searover Pimps Pompe) og Marianne Graversen er til UWT. Region Bornholm blevet 1. UWT med 117/120. 

Lørdag d. 16. Marts 2019

Maxjan´s Athos (Thirsgaards Ronja/Jopeshill Olof/Brimson) og Anne Drewsen bestod WT. Vinderklasse med 83/100p i Nordsjælland.

til højre er: Maxjan´s Kaya (Sally/Searover Pimps Pompe) og Berit Marie Jørgensen.

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen blev i Region Midtsjælland d. 23/2  2. UWT. Vinder yes
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo bestod åben Klasse i Midtsjællands C-Prøve d. 23/2 og
Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen bestod begynder Klasse c i Nordsjælland d. 16/2

Brugsprøven Bestået med Sally/Milton kuldet
og 
vennerne fra
Hagesteds Lab
Maxjan´s Hayley og Mette Andersen
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen
Maxjan´s Django og Michael MC Christensen Maxjan´s Basko og Per Yttrup Hagesteds Lab Tibo og Erik Søndergaard
Hagesteds Lab Nala og Lone Søndergaard
Hagesteds Lab Kenya og Stig Andersen (Bedste Brugsprøve) Maxjan´s Luke og Peter Jørgensen Maxjan´s Tempo og Birgitte Larsen

18. Januar 2019
Partridge Happy Viper og Stig blev på Selchausdal Gods 3. Vinder med tilhørende CK. (adgang til Eliteprøve 2019).

17. Januar 2019
 
Spændende hvalpenyt.
Ikke hos Kennel Maxjan men Kennel Flashmore. Vores unge Partridge Frozen Dragonheart har fået sin første parring og den skønne gule Artistryn Glencambus Oshen Dancer er den udkårne. Parringen foregår iøjeblikket, så mon ikke der kan ventes gule og sorte hvalpe i Marts mdr.
Henvendelse kan ske hos Camilla Fogh Mogensen 24592439.

17. Januar 2019
 
Maxjan´s Sally
og
DKFTCH MPM14 Ellijas Dudley

fik d.29/12-18  hvalpe fordelt på
1 gul tæve 1 sort han og 3 gule hanner.
Klik her for at få dit eget GoMINIsite