Mandag d. 3/12 har der i Region Centrum været Vinder A prøve på Ørumgaard.
Partridge Happy Viper og Stig blev placeret som 3. vinder.

Viper er efter:
DKFTCH MPM2015 Labdom Pochard og
Batmoor's Leadhills Tarras.
 

Maxjan´s Ivory og Allan Holm
4. Elitevinder og Guns Choice Maxjan´s Kayla og Kaya
Marianne Graversen og Berit Marie Jørgensen Mette, Dragon og Viper Maxjan´s Siko
1. December 2018

November måned har været en forrygende måden for Maxjan-klanen. Der er volde-trænet op til prøverne og en hel del af den kontinuerlige træning giver resultat:

Gyllingnæs 2. November
Maxjan´s Siko og Svend Aage Winter 1. Pr. Åben Klasse A  (Jobeshill Olof/Thirsgaards Ronja)

Glorup 4. November
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen 2. Vinder med CK  (Intftch Blackthorn Biham og Liva)

Ravnholt, Fyn 5. November
Partridge Frozen Dragonheart og Stig Andersen 2. Vinder med CERT i Vinder klasse A  (Shimnavale Excalibur/Thirsgaards I Caught Fire)

Nordsjælland 10. november
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 4. Vinder i Vinder Klasse C  (Jobeshill Olof/Ronja)

RJK Markprøvemesterskab 18. November
Partridge Happy Viper og Stig Andersen 2. Markprøvevinder/merster  (Barmoors Leadhills Tarras/Labdom Pochard)

Egebjerggaard, Fyn 23. November
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 3. Pr. Åben Klasse A  (Searover Pimps Pompe/Maxjan´s Sally)

Espe, 24. november
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr. Åben Klasse A  (Searover Pimps Pompe/Maxjan´s Sally)

Gunderslevholm 25. November
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 2. Pr. Åben Klasse A  (Searover Pimps Pompe/Maxjan´s Sally)

Racens Kvalifikationsprøve i Suserup 25. November
Maxjans Kayla og Marianne Graversen BESTÅET  (Searover Pimps Pompe/Maxjan´s Sally)
Partridge Happy Viper og Mette/Stig Andersen BESTÅET  (Labdom Pochard/Batmoors Leadhill Tarras)
Partridge Frozen Dragonheart og Mette/Stig Andersen BESTÅET  (Shimnavale Excalibur/thirsgaards I Caught Fire)

DRKs Eliteprøve Glorup, Fyn 30/11 og 1/12
Maxjan´s Ivory og Allan Holm 4. Elitevinder og Guns Choice  (Caper Caillies Challenger/Thirsgaards Ronja)


 

27. Oktober 2018

DRKs Markprøve A, Vinder Klasse i Brønsted:

Partridge Happy Viper og Stig Andersen 2. Vinder med CK
Maxjan´s Ivory og Allan Holm 3. Vinder med CK

Onsdag d. 17. Oktober 2018

10/10 har Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen debuteret på Deres første prøve. En lydighedsprøve BESTÅET, hvor ekvipagen som eneste par fik topkarakter.

13/10 afholdt region Bornholm B-prøve, hvor Maxjan´s Athos og Anne Drewsen i Åben Klasse får 1.Pr. og tilmed BEDSTE HUND. Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen bliver 3. Vinder med CK i Vinder Klassen.
Maxjan´s Kenzo og Jette Hansen
(Kenzo er efter Lochiness Schraggy Bay (Milton) og Maxjan´s Sally).
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen
(Athos er efter Jopeshill Olof (Brimson) og Thirsgaards Ronja)
Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen
(Keyla er efter Searover Pimps Pompe (Bobby) og Maxjan´s Sally).

07. Oktober 2018

September er nu vel overstået og vi er nu med hastige skridt inde i Efteråret og Oktober måned. Resultater, træninger o-lign har været mangfoldige - Maxjanhvalpene er blevet arbejdet med og nogle af dem skal nu afprøves i jagtsæson. Herunder resultater fra div. markprøver i Sep./Okt.

4. september var Patridge Happy Viper og Stig på Ledreborg i Åben Klasse og kom hjem med UDMÆRKELSE.

8. September var Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen i Sverige/Åben Klasse og føre sig frem yes Det blev til en 1. Pris, en hæderspris og hjælpernes pris.

8. September i Maribo blev der afholdt B-Prøve:

Begynder B;
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 1. Pr.
Maxjan´s Ozzi (Kenzo) og Kim Christiansen 1. Pr. og BEDSTE HUND.
Maxjan´s Hunter & Collector (Bono) og Monika Johanson 1. Pr.


Åben Klasse B:
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 1. Pr.

Vinder Klasse B:
Maxjan´s Sally og Mette Andersen UDMÆRKELSE

Søndag d. 30. September:
Nordjysk Markeringsmesterskab:
Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen 4. Vinder

Sally og Milton hvalpetræf blev ligeledes afholdt og vi formåede at samle 6 ud af 8 hvalpe til en lærerig dag.

16. September Individuel og Hold WT. i Nordjylland:
Team Maxjan bestående af MC/Rosa - Viper/Stig og Sally/Mette opnåede med en del bump på vejen en 6 WT Vinder men lå udenfor præmieringen. MC og Rosa blev 7. Vinder individuelt.

18. september er Partridge Frozen Dragonheart og Stig til Åben A i Nordjylland og får 1. Pr.

6. Oktober:
Maxjan´s Gioia og Karin fauerholm er til A/C prøve i Åben Klasse og fik en flot 1. Pr. og blev bedste hund.

Partridge Happy Viper og Stig har været på RJKs Vinderklasse Markprøve på Giesegård og fik en 2. Vinder.





 
B-Prøve i Maribo 8/9
Maxjan´s Hunter and Collector og Monika Johanson
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen
Maxjan´s Ozzi og Kim Christensen
Maxjan´s Sally og Mette Andersen Maxjan´s Gioia og Karin Fauerholm 4. Vinder
Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen
Team Maxjan i Holddyst i Nordjylland

Partridge Happe Viper og Stig
Maxjan´s Sally og Mette
Blackthorn Rosa og MC Åben Klasse i Sverige med en masse priser

Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen Viper og stig 2. Vinder i RJKs Markprøve Udmærkelse hos RJK på Ledreborg
Viper og Stig

Tirsdag d. 4. september 2018

Så fik vi afsluttet Maxjan´s UHM turne i henholdsvis Sverige, Danmark og Norge. Mesterskapshelgen, Norge blev lykkens gang for én af vores medlemmer af klanen:


2. Unghundemester, Norge blev Maxjan´s Huxi og Joan Clausen.
Huxi er efter DKBRCH Maxjan´s Ganton og UHM15 Blackthorn Rosa.

Indledende runde blev:
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen nr. 10 (15-15-20-19-19) semifinale 1 (20p) Semifinale 2 (16) Finale (16)
Maxjan´s Cosmo og Michael MC Christensen nr. 13 (19-18-18-12-20)
Maxjan´s Kenzo og Jens Dal nr. 21 (19-14-15-14-20)
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen nr. 48 (16-13-15-18-0)

Søndag d. 19. August 2018

Avnstrup, region Midtsjælland stod idag for B-prøve, som viste sig at blive SUPER dag for Partridge Happy Viper og Stig.
Viper satte ikke en pote forkert og fik 98 ud af 100 point i den indledende runde.
Finalen, en markering over 2xvand blev klippet, så ekvipagen kunne gå hjem med en 1. Vinder med Certifikat i Vinder Klasse B.

Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen gennemførte den indledende runde i Vinder Klassen.

Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo var knapt så heldige i begynder Klassen idag og blev præmieret med en 3. Pr.

Team Maxjan til Unghundemesterskabet 2018

En oversigt over gårsdagens resultater

15. Kenzo - Jens. 1. pr med 107 P ⭐️
68. Cosmo - MC. 1.pr med 104 P ⭐️
8. Huxi - Joan. 67 P. (10 P på post 3 = ingen frit søg)
27. Petit - Lotte. 1. pr med 104 P ⭐️
48. Balder - Peter. 1. Pr med 83 p ⭐️
85. Kenzo - Kim. 83 P. (9 P på frit søg = ingen 1. pr.)
71. Fitz - Martin. 61 P. (10 P på post 1 = ingen frit søg)

Finale laves fra 110 P.

Dem med ⭐️ nåede post 6

Tak til Lotte Andersen for update og stort tillykketillykktillyktillykke til Jer alle 7 fantastiske UHM deltagere, I gør det sku godt.
Ligeledes et stort tillykketillykktillyktillytilltiltitillykke til lørdagens deltagere (Anne, Marianne og Betit)


August 2018
En stor tilføjelse til Juni-Juli og August aktiviteter er intet mindre end vores
Maxjan´s Gioia og Karin Fauerholm
der har fået en UDMÆRKELSE i RJKs Åben Klasses WT og blev sørme også Guns Choise
Juni-Juli og August 2018

Mange fine resultater, oplevelser og prøver (klik på billede for tekst). MEN August er langt fra slut. Vi har et forestående Unghundemesterskab søndag d. 12. August, hvor Maxjan-klanen har rekordår bestående af 7 Maxjanafkom til start.

Ser frem til ord og billeder yes

 
Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen
1.Pr. i åben klasse B
1.Pr. i Åben Klasse WT
Karup d. 21 og 22. Juli 2018 Maxjan´s Athos/Anne Drewsen
Maxjan´s Fitz/Martin Drewsen
1.Pr i Begynder Klasse
Nordsjælland 9. Juli 2018 Maxjan-kagen til Ritas Retrievertræning 2018 Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen
3.WT´er på Haraldskær i Begynder Klasse d. 28. Juli 2018 Maxjan´s Balder og Peter Mølgaard 3.WT´er i Karup d. 21/22 Juli 2018 i Begynder Klasse Maxjan Labradors Retrievertræningsseminar 2018
Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen 2. Pr. i Åben Klasse B i Nordjylland Haraldskær Racens Lab-tests 2018

Partridge Frozen Dragonheart og Stig Andersen 4.Vinder i Åben Klasses Mocktrail Maxjan´s Sally/Mette Andersen og Maxjan´s Ganton/Stig Andersen
2.WTér og 4.WTér i region Fyn d. 4/8 2018

2. Juni 2018

Bornholm weekenden 30.Juni og 1.Juli gav Marianne og Kayla den gas.

Åben WT. Lørdag
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. WT. Vinder

Åben B; Søndag
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.

26. Juni 2018

Unghundemesterskab i Sverige, Hold DM og  DRKs Retriever Mesterskab.


Unghundsderbyt i SE som det jo hedder var med Maxjan deltagelse. MC, Lotte og Joan valgte, at afprøve den Svenske prøveform, hvilket de gjorde ganske godt. umiddelbart virkede det som en fin begynderklasses prøve med terræn, som drillede.
Cosmo/MC - Petit/Lotte indkasserede begge et 0 på de 5 poster og Huxi/Joan gik gennem uden et 0. Det blev ikke til finaleplads men der blev nydt godt hundearbejde på dagen.

Hold DM blev for region Midtsjælland en stor succes idet de trak det lange strå og kom øverst på podiet. opgaverne var svære set ud fra de lave point, som alle de deltagende hold fik.
Bliver selvfølgelig nød til, at fremhæve Gantons præstation, som ifølge føren var yderst tilfredsstillende.

Retriever Mesterskabet blev på førstedagen en stor succes for Stig og Ganton idet de blev "Top dog" (122/140) men semifinaleposten blev for meget for Gantons koncentration og gik af hånd.
Sally gik ud fra min optik nogle poster til under middel. Vi trak ingen 0 ér men den flotte skarphed Sally har udeblev (87/140)no.

 
Maxjan´s Petit Noir/ Lotte Andersen
Maxjan´s Cosmo/Michael MC Christensen
Maxjan´s Huxi/Joan Clausen

10. Juni i Gammelrand Region Midtsjælland

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen på UWT i Region Midtsjælland i Åben Klasse og med ordene: "stabil gennem hele dage derfor en 4. UWT. Vinder)yes

Maxjan´s Kenzo og Kim Christensen blev i Begynder Klassen 5. UWT. Vinderyes

Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen 1. Vinder i Vinder Klassenyes

Agria Swedish Gamefair Cup 🍀 25.-27.Maj 2018 🍀

Mens vores Danish Nationale Teams knoklede i varmen i Italien til International Working Test drog Rie, Jon, Tom, Michael, Stig og undertegnet nord på til Tullgarns Slott i Vagnhärad, Sverige for at deltage i Working Test for hold og individuel.

Vejret var med os og med slottets skov og park som rammen blev 3 dages hundearbejde skudt igang. Selve prøven med udfordrende terræn, som gjorde en synlig let opgave mega svær. Selv de dygtigste vinder klasse hunde fejlede på opgaver, hvor man umiddelbart tænkte: "peace off cake".

Holddysten forløb sig over de første 2 dage og de to Danske hold bestod af:

Team Enjoy the day - DKWTCH Maxjan's Edes/Tom Andersen, DKBRCH DKJCH DKWTCH Frank in Greenwood/Jon Andersen, Andjøh's Rasmus Lauge/Rie Jøhnke.

Team Maxjan - DKBRCH Maxjan's Ganton/Stig Andersen, UHM15 Blackthorn Rosa/Michael MC Christensen, Maxjan's Sally/Mette Andersen.

Team Maxjan kom bedst fra start og afsluttede de 2 holddystdage med en fornem 4. WT. Vinder.
Maxjan's Ganton blev Top dog og satte kun 3point til ud af de 100 mulige.

Enjoy the day nappede 8. WT. Vinderen (Kaos havde nogle gevaldige off days, som vi ikke før har set).

Den individuelle dyst med ca. 80 hunde til start skulle vise sig, at blive en smule nervepirrende idet en lang dag med tæt opløb omkring de høje pointscore sluttede med 11 ekvipager i finale, hvoraf MC og Rosa måtte i en run off om 1. Og 2. Vinderen.

Dagen sluttede med:

UHM15 Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen - 2. WT. Vinder
DKWTCH Maxjan's Edes - 5. WT. Vinder
Maxjan's Sally og Mette Andersen - 6. WT. Vinder.

(Ganton holder stand med 20 taller i stimevis men smider på en "simpel" dirigering 8 point, hvilket der ikke var råd til i dette game)!

(Edes smider kun 5 point, Rosa og Sally står a point inden finale og sætter kun 4 point til ud af de 100 mulige).

En skøn forlænget weekend i Sverige med flot hundearbejde og en masse anden underholdning såsom jagtmesse, boder med tøjsalg hundeartikler mm. er slut og det kan anbefales at overveje turen dertil næste år.

Team Maxjan
DKBRCH Maxjan´s Ganton/Stig Andersen
​Blackthorn Rosa/Michael MC Christensen
Maxjan´s Sally/Mette Andersen
7 WT. Vindere
Blackthorn Rosa og MC 2. WT. Vinder
​DKWTCH Maxjan´s Edes og Tom Andersen 5. WT. Vinder
​Maxjan´s Sally og Mette Andersen 6. WT. Vinder
Team
Enjoy the day
Andjøh´s Rasmus Lauge og Rie Jøhnke
DKWTCH Maxjan´s Edes og Tom Andersen
DKBRCH DKJCH DKWTCH frank in Greenwood og Jon Andersen

Maj 2018

B-Prøve Lange Løng;

Begynder Klasse B:
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr.
​Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen 1. Pr.
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 1. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 2. Pr.

Åben Klasse B:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.



Uoff. WT. Region Sydsjælland

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 5. WT. Vinder

Åben Klasse:
​Maxjan´s Huxi og Joan Clausen 3. WT. Vinder

​Vinder Klasse:

Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen 2. WT. Vinder
​Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen Bestået

 
Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen Maxjan´s Fitz og Martin Drewswn Maxjan´s Huxi og Joan Clausen Maxjan´s Petit/Lotte Andersen og Maxjan´s Kayla/Marianne Graversen.

Søndag d. 6. Maj 2018

​Region Nordsjælland afholdt B-Prøve og Centrum ligeså:

Begynder Klasse B:

Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 1. Pr.
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr.


Åben Klasse B:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 3. Pr.


Vinder Klasse B:
Partridge Happy Viper og Stig Andersen - UDMÆRKELSE
​Maxjan´s Ganton og Stig Andersen 1. Vinder m cert. og dermed Dansk Brugs Champion


​Region Centrum:

Begynder Klasse B:
Maxjan´s Taylor og Henning Pedersen 2. Pr.
Maxjan´s Petit Noir (Sally/Hardy) og Lotte Andersen
Maxjan´s Ganton (Liva/Blackthorn Biham) og Partridge Happy Viper (Tara/Pochard) og Stig Andersen.

Søndag d. 6. Maj 2018

Resultater er løbet ind fra prøver:

15/4 i Sæby Maxjan´s Balder og Anders Mølgaard 1. Pr. Begynder Klasse
​21/4 Lolland Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr. i Begynder Klasse

Torsdag d. 12. April 2018

I weekenden 7 og 8 April afholdt Racen lab. weekend på Lolland. Nogle hunde gik godt, nogle gik i løb, nogle havde voks i øerne og andre knallerter wink

​Udover dette fik vi en Maxjan-Rally Mester i weekenden og RJK afholdt Apporteringsprøve i Skælskør.

Working Test, Lørdag i Begynder Klasse:
​Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 5. WT. Vinder

B-Prøve - Begynder Klasse:
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 1. Pr.

Rally Mester, Begynder Klasse:
Nobel og Vibeke Rosnell - 2. Vinder

Apporteringsprøve RJK:
​Partridge Happy Viper og Mette Andersen - Bestået
Huxi og Joan
Nobel - Søn af Glen Louch Dexter
Viper og Mette

Lørdag d. 31. Marts 2018

Lykkesholm Gods, Region Fyn - B prøve:'
'
Brugsprøve:
Maxjan´s Taylor og Henning Pedersen - Bestået 39/40

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo - 2. Pr.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - 3. Pr.
Partrigde Frozen Dragonheart og Stig Andersen - 1. Pr.

Vinder Klasse:
​Maxjan´s Ganton og Stig Andersen - Udmærkelse

Skærtorsdag d. 29. Marts 2018

Ødemark Gods, Region Sydsjælland - Working Test (0fficiel):

WT. Begynder:

Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 5. WT. Vinder

WT. Åben Klasse:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen - 6. WT. Vinder
​Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - WT. Bestået


WT. Vinder Klasse:
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen - 7. WT. Vinder
​Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen - WT. Bestået (a point med Ganton/Stig)

Mandag d. 26. Marts 2018

​Bregentved Gods/Park og Region Midtsjælland lagde rammer om en officiel WT. med en fin mængde tilmeldte. 4 Maxjanner deltog i Åben Klasse:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 5. WT. Vinder
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen Bestået
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen Bestået
​Maxjan´s Spencer og Maryanne Nybo var lige ved og næsten. Fine høje point men desværre også 00 på post 1

19. Marts 2018

​Region Nordsjælland har afholdt Deres første officielle Working Test, hvor der deltog nogle dygtige Maxjanner.

WT. Åben Klasse:
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 3. WT. Vinder
Maxjan´s Kaya og Berit Jørgensen Bestået


​WT. Vinder Klasse:
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen 1. WT. Vinder 100/100
​Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen 4. WT. Vinder

​Maxjan´s Spencer/Marianne Nybo i Åben Klasse og Maxjan´s Charlie/Erling Seeger Petersen i Vinder Klasse var uheldige på denne dag og gennemførte desværre ikke idag.






Maxjan´s Athos og Anne drewsen  /  Maxjan´s Kaya og Berit Jørgensen






Maxjan´s Ganton og Stig Andersen  -  Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen

10. Marts 2018

Maxjan´s Balder og Peter Mølgaard har til tilføjet endnu en 1. Pr. i Begynder Klasse C til deres CV på Sandfeld Vestergaard.

Torsdag d. 7. Marts 2018

Søndag d. 4. Marts i Hønning Plantage region Sydjylland bliver
Maxjan´s Ivory og Allan Holm 4. Vinder i Vinder Klasse C

 

25. februar 2018

Denne weekend har der været C-prøve i Region Midtsjælland nærmere betegnet Nordskoven ved Stenlille. Herunder resultater fra Maxjan og Partridge (Maxtridge) laugh:

Begynder Klasse C:
​Maxjan´s Huxi (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Joan Clausen 1. Pr.
​Maxjan´s Petit Noir (IR.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen 1. Pr.

Åben Klasse C:
Partridge Frozen Dragonheart (IE.FTCH Shimnavale Excalibur&DKBRCH DKWCH Thirsgaards I caught Fire) og Stig Andersen 1. Pr.

Vinder Klasse C:
​Partridge Happy Viper (FTCH MPM15 Labdom Pochard&Batmoor´s Leadhills Tarras) og Stig Andersen 1. Vinder

Lørdag d. 17. Februar 2018

​C-Prøverne er i fuld spir. Maxjan-hvalpe deltager i Nordjylland og Nordsjælland. Herunder resultater:


C-Prøve Nordjylland
Begynder Klasse:
Maxjan´s Balder (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Peter Mølgaard 1. Pr. og Bedste hund.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Sigge (Caper Cailies Challenger&Thirsgaards Ronja) og Jan Jørgensen 2. Pr.

 
C-Prøve Nordsjælland:
Brugs Prøve:
​Maxjan´s Fitz (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Martin Drewsen - Brugsprøven BESTÅET

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Cosmo (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Michael MC Christensen 1. Pr.
​Maxjan´s Petit Noir (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen 2. Pr.
Maxjan´s Huxi (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Joan Clausen 1. Pr.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Kaya (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Berit Marie Jørgensen 3. Pr.
Maxjan´s Spencer (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Marianne Nybo 3. Pr.
​Partridge Frozen Dragonheart (IE.FTCH Shimnavale Excalibur&DKBRCH DKWCH Thirsgaards I Caugth Fire) og Stig Andersen 1. Pr.

Vinder Klasse:
​Maxjan´s Aggie (DKFTCH DKTM MPM2013 Jobeshill Olof&Thirsgaards Ronja) og Lotte Andersen - Prøven GENNEMFØRT

Lørdag d. 27. Januar 2018

Maxjan´s Ganton og Stig har igen været på Stensgaards Gods på A-prøve og denne gang blev det til en fin fin 3. Vinder.

16.01.2018

​Nyt år - nyt kapitel - Team Maxjan er på igen.

​Maxjan´s Balder (Maxjan´s Sally/INT.FTCH Astraglen Hardy) og ejer/fører Peter Mølgaard fra Viborg har først for i det nye år bestået brugsprøven.

​Maxjan´s Ganton (efter Liva/INT.FTCH Blackthorn Biham) og Stig har d. 13. og 14. Januar været på Vinder A på Stensgård Gods, Lolland og Tårnholm Gods, Korsør.

Lørdag blev det til en 1. Vinder med Cert.
Søndag blev det til en 1. Vinder (uden papir)
Balder og Peter
Ganton og Stig
Klik her for at få dit eget GoMINIsite