2. Juni 2018

Bornholm weekenden 30.Juni og 1.Juli gav Marianne og Kayla den gas.

Åben WT. Lørdag
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. WT. Vinder

Åben B; Søndag
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.

26. Juni 2018

Unghundemesterskab i Sverige, Hold DM og  DRKs Retriever Mesterskab.


Unghundsderbyt i SE som det jo hedder var med Maxjan deltagelse. MC, Lotte og Joan valgte, at afprøve den Svenske prøveform, hvilket de gjorde ganske godt. umiddelbart virkede det som en fin begynderklasses prøve med terræn, som drillede.
Cosmo/MC - Petit/Lotte indkasserede begge et 0 på de 5 poster og Huxi/Joan gik gennem uden et 0. Det blev ikke til finaleplads men der blev nydt godt hundearbejde på dagen.

Hold DM blev for region Midtsjælland en stor succes idet de trak det lange strå og kom øverst på podiet. opgaverne var svære set ud fra de lave point, som alle de deltagende hold fik.
Bliver selvfølgelig nød til, at fremhæve Gantons præstation, som ifølge føren var yderst tilfredsstillende.

Retriever Mesterskabet blev på førstedagen en stor succes for Stig og Ganton idet de blev "Top dog" (122/140) men semifinaleposten blev for meget for Gantons koncentration og gik af hånd.
Sally gik ud fra min optik nogle poster til under middel. Vi trak ingen 0 ér men den flotte skarphed Sally har udeblev (87/140)no.

 
Maxjan´s Petit Noir/ Lotte Andersen
Maxjan´s Cosmo/Michael MC Christensen
Maxjan´s Huxi/Joan Clausen

10. Juni i Gammelrand Region Midtsjælland

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen på UWT i Region Midtsjælland i Åben Klasse og med ordene: "stabil gennem hele dage derfor en 4. UWT. Vinder)yes

Maxjan´s Kenzo og Kim Christensen blev i Begynder Klassen 5. UWT. Vinderyes

Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen 1. Vinder i Vinder Klassenyes

Agria Swedish Gamefair Cup 🍀 25.-27.Maj 2018 🍀

Mens vores Danish Nationale Teams knoklede i varmen i Italien til International Working Test drog Rie, Jon, Tom, Michael, Stig og undertegnet nord på til Tullgarns Slott i Vagnhärad, Sverige for at deltage i Working Test for hold og individuel.

Vejret var med os og med slottets skov og park som rammen blev 3 dages hundearbejde skudt igang. Selve prøven med udfordrende terræn, som gjorde en synlig let opgave mega svær. Selv de dygtigste vinder klasse hunde fejlede på opgaver, hvor man umiddelbart tænkte: "peace off cake".

Holddysten forløb sig over de første 2 dage og de to Danske hold bestod af:

Team Enjoy the day - DKWTCH Maxjan's Edes/Tom Andersen, DKBRCH DKJCH DKWTCH Frank in Greenwood/Jon Andersen, Andjøh's Rasmus Lauge/Rie Jøhnke.

Team Maxjan - DKBRCH Maxjan's Ganton/Stig Andersen, UHM15 Blackthorn Rosa/Michael MC Christensen, Maxjan's Sally/Mette Andersen.

Team Maxjan kom bedst fra start og afsluttede de 2 holddystdage med en fornem 4. WT. Vinder.
Maxjan's Ganton blev Top dog og satte kun 3point til ud af de 100 mulige.

Enjoy the day nappede 8. WT. Vinderen (Kaos havde nogle gevaldige off days, som vi ikke før har set).

Den individuelle dyst med ca. 80 hunde til start skulle vise sig, at blive en smule nervepirrende idet en lang dag med tæt opløb omkring de høje pointscore sluttede med 11 ekvipager i finale, hvoraf MC og Rosa måtte i en run off om 1. Og 2. Vinderen.

Dagen sluttede med:

UHM15 Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen - 2. WT. Vinder
DKWTCH Maxjan's Edes - 5. WT. Vinder
Maxjan's Sally og Mette Andersen - 6. WT. Vinder.

(Ganton holder stand med 20 taller i stimevis men smider på en "simpel" dirigering 8 point, hvilket der ikke var råd til i dette game)!

(Edes smider kun 5 point, Rosa og Sally står a point inden finale og sætter kun 4 point til ud af de 100 mulige).

En skøn forlænget weekend i Sverige med flot hundearbejde og en masse anden underholdning såsom jagtmesse, boder med tøjsalg hundeartikler mm. er slut og det kan anbefales at overveje turen dertil næste år.

Team Maxjan
DKBRCH Maxjan´s Ganton/Stig Andersen
​Blackthorn Rosa/Michael MC Christensen
Maxjan´s Sally/Mette Andersen
7 WT. Vindere
Blackthorn Rosa og MC 2. WT. Vinder
​DKWTCH Maxjan´s Edes og Tom Andersen 5. WT. Vinder
​Maxjan´s Sally og Mette Andersen 6. WT. Vinder
Team
Enjoy the day
Andjøh´s Rasmus Lauge og Rie Jøhnke
DKWTCH Maxjan´s Edes og Tom Andersen
DKBRCH DKJCH DKWTCH frank in Greenwood og Jon Andersen

Maj 2018

B-Prøve Lange Løng;

Begynder Klasse B:
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr.
​Maxjan´s Fitz og Martin Drewsen 1. Pr.
Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 1. Pr.
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 2. Pr.

Åben Klasse B:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.



Uoff. WT. Region Sydsjælland

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 5. WT. Vinder

Åben Klasse:
​Maxjan´s Huxi og Joan Clausen 3. WT. Vinder

​Vinder Klasse:

Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen 2. WT. Vinder
​Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen Bestået

 
Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen Maxjan´s Fitz og Martin Drewswn Maxjan´s Huxi og Joan Clausen Maxjan´s Petit/Lotte Andersen og Maxjan´s Kayla/Marianne Graversen.

Søndag d. 6. Maj 2018

​Region Nordsjælland afholdt B-Prøve og Centrum ligeså:

Begynder Klasse B:

Maxjan´s Petit Noir og Lotte Andersen 1. Pr.
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr.


Åben Klasse B:
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Pr.
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 3. Pr.


Vinder Klasse B:
Partridge Happy Viper og Stig Andersen - UDMÆRKELSE
​Maxjan´s Ganton og Stig Andersen 1. Vinder m cert. og dermed Dansk Brugs Champion


​Region Centrum:

Begynder Klasse B:
Maxjan´s Taylor og Henning Pedersen 2. Pr.
Maxjan´s Petit Noir (Sally/Hardy) og Lotte Andersen
Maxjan´s Ganton (Liva/Blackthorn Biham) og Partridge Happy Viper (Tara/Pochard) og Stig Andersen.

Søndag d. 6. Maj 2018

Resultater er løbet ind fra prøver:

15/4 i Sæby Maxjan´s Balder og Anders Mølgaard 1. Pr. Begynder Klasse
​21/4 Lolland Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 2. Pr. i Begynder Klasse

Torsdag d. 12. April 2018

I weekenden 7 og 8 April afholdt Racen lab. weekend på Lolland. Nogle hunde gik godt, nogle gik i løb, nogle havde voks i øerne og andre knallerter wink

​Udover dette fik vi en Maxjan-Rally Mester i weekenden og RJK afholdt Apporteringsprøve i Skælskør.

Working Test, Lørdag i Begynder Klasse:
​Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 5. WT. Vinder

B-Prøve - Begynder Klasse:
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 1. Pr.

Rally Mester, Begynder Klasse:
Nobel og Vibeke Rosnell - 2. Vinder

Apporteringsprøve RJK:
​Partridge Happy Viper og Mette Andersen - Bestået
Huxi og Joan
Nobel - Søn af Glen Louch Dexter
Viper og Mette

Lørdag d. 31. Marts 2018

Lykkesholm Gods, Region Fyn - B prøve:'
'
Brugsprøve:
Maxjan´s Taylor og Henning Pedersen - Bestået 39/40

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo - 2. Pr.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - 3. Pr.
Partrigde Frozen Dragonheart og Stig Andersen - 1. Pr.

Vinder Klasse:
​Maxjan´s Ganton og Stig Andersen - Udmærkelse

Skærtorsdag d. 29. Marts 2018

Ødemark Gods, Region Sydsjælland - Working Test (0fficiel):

WT. Begynder:

Maxjan´s Huxi og Joan Clausen - 5. WT. Vinder

WT. Åben Klasse:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen - 6. WT. Vinder
​Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen - WT. Bestået


WT. Vinder Klasse:
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen - 7. WT. Vinder
​Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen - WT. Bestået (a point med Ganton/Stig)

Mandag d. 26. Marts 2018

​Bregentved Gods/Park og Region Midtsjælland lagde rammer om en officiel WT. med en fin mængde tilmeldte. 4 Maxjanner deltog i Åben Klasse:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 5. WT. Vinder
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen Bestået
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen Bestået
​Maxjan´s Spencer og Maryanne Nybo var lige ved og næsten. Fine høje point men desværre også 00 på post 1

19. Marts 2018

​Region Nordsjælland har afholdt Deres første officielle Working Test, hvor der deltog nogle dygtige Maxjanner.

WT. Åben Klasse:
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 3. WT. Vinder
Maxjan´s Kaya og Berit Jørgensen Bestået


​WT. Vinder Klasse:
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen 1. WT. Vinder 100/100
​Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen 4. WT. Vinder

​Maxjan´s Spencer/Marianne Nybo i Åben Klasse og Maxjan´s Charlie/Erling Seeger Petersen i Vinder Klasse var uheldige på denne dag og gennemførte desværre ikke idag.






Maxjan´s Athos og Anne drewsen  /  Maxjan´s Kaya og Berit Jørgensen






Maxjan´s Ganton og Stig Andersen  -  Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen

10. Marts 2018

Maxjan´s Balder og Peter Mølgaard har til tilføjet endnu en 1. Pr. i Begynder Klasse C til deres CV på Sandfeld Vestergaard.

Torsdag d. 7. Marts 2018

Søndag d. 4. Marts i Hønning Plantage region Sydjylland bliver
Maxjan´s Ivory og Allan Holm 4. Vinder i Vinder Klasse C

 

25. februar 2018

Denne weekend har der været C-prøve i Region Midtsjælland nærmere betegnet Nordskoven ved Stenlille. Herunder resultater fra Maxjan og Partridge (Maxtridge) laugh:

Begynder Klasse C:
​Maxjan´s Huxi (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Joan Clausen 1. Pr.
​Maxjan´s Petit Noir (IR.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen 1. Pr.

Åben Klasse C:
Partridge Frozen Dragonheart (IE.FTCH Shimnavale Excalibur&DKBRCH DKWCH Thirsgaards I caught Fire) og Stig Andersen 1. Pr.

Vinder Klasse C:
​Partridge Happy Viper (FTCH MPM15 Labdom Pochard&Batmoor´s Leadhills Tarras) og Stig Andersen 1. Vinder

Lørdag d. 17. Februar 2018

​C-Prøverne er i fuld spir. Maxjan-hvalpe deltager i Nordjylland og Nordsjælland. Herunder resultater:


C-Prøve Nordjylland
Begynder Klasse:
Maxjan´s Balder (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Peter Mølgaard 1. Pr. og Bedste hund.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Sigge (Caper Cailies Challenger&Thirsgaards Ronja) og Jan Jørgensen 2. Pr.

 
C-Prøve Nordsjælland:
Brugs Prøve:
​Maxjan´s Fitz (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Martin Drewsen - Brugsprøven BESTÅET

Begynder Klasse:
​Maxjan´s Cosmo (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Michael MC Christensen 1. Pr.
​Maxjan´s Petit Noir (INT.FTCH Astraglen Hardy&Maxjan´s Sally) og Lotte Andersen 2. Pr.
Maxjan´s Huxi (Maxjan´s Ganton&Blackthorn Rosa) og Joan Clausen 1. Pr.

Åben Klasse:
​Maxjan´s Kaya (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Berit Marie Jørgensen 3. Pr.
Maxjan´s Spencer (Searover Pimps Pompe&Maxjan´s Sally) og Marianne Nybo 3. Pr.
​Partridge Frozen Dragonheart (IE.FTCH Shimnavale Excalibur&DKBRCH DKWCH Thirsgaards I Caugth Fire) og Stig Andersen 1. Pr.

Vinder Klasse:
​Maxjan´s Aggie (DKFTCH DKTM MPM2013 Jobeshill Olof&Thirsgaards Ronja) og Lotte Andersen - Prøven GENNEMFØRT

Lørdag d. 27. Januar 2018

Maxjan´s Ganton og Stig har igen været på Stensgaards Gods på A-prøve og denne gang blev det til en fin fin 3. Vinder.

16.01.2018

​Nyt år - nyt kapitel - Team Maxjan er på igen.

​Maxjan´s Balder (Maxjan´s Sally/INT.FTCH Astraglen Hardy) og ejer/fører Peter Mølgaard fra Viborg har først for i det nye år bestået brugsprøven.

​Maxjan´s Ganton (efter Liva/INT.FTCH Blackthorn Biham) og Stig har d. 13. og 14. Januar været på Vinder A på Stensgård Gods, Lolland og Tårnholm Gods, Korsør.

Lørdag blev det til en 1. Vinder med Cert.
Søndag blev det til en 1. Vinder (uden papir)
Balder og Peter
Ganton og Stig
Klik her for at få dit eget GoMINIsite