Tirsdag d. 14.11.2017

Maxjan´s Ozzy (Kenzo) og Kim Christensen har søndag d.12/11 bestået Brugsprøven.

 

Søndag d. 29. Oktober 2017

Maxjan´s Ganton og Stig Andersen blev lørdag d. 28/10 2. Vinder på A-prøve, Lolland.

 

Søndag d. 15. Oktober 2017

Maxjan´s Padauk (DKFTCH DKTM MPM Jobeshill Olof & UHM09 Thirsgaards Ronja) og Flemming Roed fik idag 1. Pr. på en Åben Klasse A-Prøve.
(billedet er fra Haraldskær tidligere på året).

Søndag d. 15. Oktober 2017

Maxjan´s Keyla (Searover Pimps Pompe & Maxjan´s Sally) og Marianne Graversen har idag haft debut i Åben Klasse B på Bornholm. Det blev til en 1. Pr. og Bedste hund.

 

13. oktober 2017

En fantastisk tur til Ungarn og på en officiel WT. med Thea, Cosmo, Viper og Rosa (det skal da lige nævnes, at vores ven Erik Søndergaard og Lynx bliver 1. WT. Vinder.
Luise lindemann Rasmussen danner par, som dommer med en Tysker.


Ugen efter var det træningslejr hos Blackthorn Gundogs
katalog - Resultat - Viper Viper bliver 3. WT. vinder i Ungarn Katalog - resultat- Thea og Cosmo Thea bliver 2. WT. Vinder i Ungarn og jugdes Choise Thea og Cosmo på WT. i Ungarn i Puppy-Class Vær lige, at få med når en fantastisk dygtig hund ikke slår til på prøverne sammen med sin fører, så i dette tilfælde blev det til en

Gennemført/bestået og 7. Vinder i WT. Vinderklasse i Ungarn (66/80)

13. oktober 2017

Dygtige hunde og fører og fine resultater:

Klik på billederne og se resultater.

 
Aggie og Lotte har fået 1. Pr. i Åben Klasse/Suserup og blev bedste hund.

Billedet her er fra Steensgård Gods og 1.pr. på A- Prøve Kaya og Berit fik 2. Pr. i Suserup 2/9 og 1.pr. i Begynder Klasse 30/9 Lolland

1. WT. Vinder i uoff. begynder Klasse i Nordsjælland Viggo og Kim Bestået Brugsprøve Petit og Lotte Brugsprøve Bestået WT. i Odense

Edes og Tom 1. WT. Vinder
Gonzo og Dragan Bestået
Ganton og Stig Bestået

Partridge Happy Viper og Stig Andersen
er
juni, August og September 2017 blevet:

Svensk 2. Unghunde Vinder - Dansk 3. Unghunde Vinder og Norsk 4. Unghunde Vinder

 

Tirsdag d. 12. September 2017

I Gislinge søndag d. 10/9-17 blev der afholdt Begynder Klasse C, herunder resultat:

Maxjan´s Cosmo og Michael MC Christensen 1. Pr.
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen 2. Pr.
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 2. Pr.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 3. Pr.

 

Tirsdag d. 12. September 2017

I Region Sydsjælland/Suserup blev der 9/9-17 afholdt B-prøver, herunder resultat:

Begynder Klasse B:
Partridge Frozen Dragon og Stig Andersen 1. pr. og Bedste Hund.
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 2. Pr.

Åben Klasse B:
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen 1. Pr. og Bedste Hund.

 

Mandag d. 11. September 2017

Søndag d. 3. September afholdt region Nordsjælland B-Prøve, herunder Resultater:

Begynder Klasse B:

Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 3. Pr.

Vinderklasse B:
Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic UDMÆRKELSE

 

24. August 2017

På Gram Slot fik Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen deres 2. Bestået WT. - next stop - Vinder Klasse.
Maxjan´s Padauk og Flemming Roed fik 1. Pr. i Åben Klasses B i Sydjylland. 

 

Onsdag d. 23. August 2017

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen har i Hvalsø Bestået Apporteringsprøven i RJK.

 

18. August 17

Unghundemesterskab i Bjerregravmose ved Randers 2017:


Partridge Happy Viper og Stig Andersen 3. Unghundemester 2017

Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen 1. pr.

 

Maxjan´s Huxi og Joan Clausen
var d. 6/8 på Lolland for, at forsøge sig på Brugsprøven:

Brugsprøve Bestået og Bedste Hund
Maxjan´s Avory og Allan Holm
har fået UDMÆRKELSE i RJK
i Åben Klasse

 

18. August 17

Brahetrolleborg d. 5/8 på Fyn lagde rammen om en WT. herunder resultater:

Brugsprøven:
Maxjan´s Cosmo og Michael MC Christensen - Brugsprøve bestået (Bedste Hund)
Maxjan´s Thea og Mette Andersen - Brugsprøve Bestået

WT. Åben Klasse:
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen 3. WT. Vinder

WT. Vinder Klasse:
Maxjan´s Edes og Tom Andersen 1. WT. Vinder
Maxjan´s Avory og Allan Holm 5. WT. Vinder

 

1. August 2017

Juli 2017 afhold Kennel Maxjan træningsseminar med Coach Rita Kökény ved roret. Det blev 2 succesfulde dage.
 





Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen
blev udtaget til
Danish National Team 1
IWT 2017 - Findland (22./23. Juli)

Teamet blev 3. Vindere
Tirsdag d. 1. August 2017

Meget er hændt siden sidste opdatering. Skribenten har været løbet tør for blæk men har nu anskaffet nyt. 
De dygtige Maxjan-hvalpe ejere har dygtiggjort sig på forskellig vis - Det vil jeg forsøge, at få opdateret her:

Racens Labradorweekend ved Vejle:
Mocktrail Vinder Klasse:

Maxjan´s Edes og Tom Andersen 1. Vinder

WT Vinder Klasse:
Blackthorn Rosa og Michael Skov Christensen 2. Vinder

Åben Klasse WT:
Maxjan´s Padauk 1. Vinder
Maxjan´s Aggie 4. Vinder
Maxjan´s Gioia 6. Vinder

Mocktrail:
Maxjan´s Aggie 3. Vinder og Jugdes choise.

D-dag Lolland:
Vinder Klasse:

Maxjan´s Charlie og Erling Seeger Pedersen 1. Vinder

Åben Klasse:
Maxjan´s Aggie og lotte Andersen Bestået

Hvalpeklasse (tilpasset alder)
Maxjan´s Huxi og Joan Clausen bestået
Maxjan´s Petit Noiar Bestået og Bedste hvalp.

Maxjan´s Gioia og Karin Fauerholm RJK Apporteringsprøve Bestået og 1. Pr. I Vigsø i Åben Klasse.

WT På Bornholm:

Maxjan´s Keyla og Marianne Graversen 4 WT. Vinder
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo Bestået
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen Bestået

Lørdag/Søndag 17./18. Juni 2017

Retrievermesterskabet 2017 opnår Maxjan´s Ganton og Stig Andersen en mega flot 3. Vinder og bliver på fornem vis honoreret med et Retrievervandrebillede for den ekvipage med flest placeringspoint på WT. og B-Prøve i 2016. (se under Highlkights).

 

Lørdag d. 10. Juni 2017

Partridge Happy Viper og Stig Andersen bliver 2. unghundsderbytvinder i Sverige med 94 point ud af 100.

 

DM for hold, Region Midtsjælland på FUR 3. og 4. Juni.
Kennel Maxjan er i år representeret med 3 hunde på holdet.
Holdets samlede indsats blev belønnet med en 4. Vinder.


Blackthorn Rosa og Michael "MC" Christensen
Maxjan´s Ganton og Stig Andersen
Maxjan´s Edes og Tom Andersen
på billedet mangler Benny "Rolig" Hansen - Ser frem til det hele holdbillede

Maxjan´s Edes og Tom Andersen
vandt sammen med det
Danske Team
Skinners World Cup 2017, Skotland.

Se billeder på Facebook i gruppen
(Skinners World Cup 2017 - Danish Team)

Mandag d. 10. April 17

Weekenden 8./9. April afholdte DRK Labrador Weekend på Tårnholm, Korsør. der var fint tilmeldte af Maxjanner og for nogen gik det rigtig rigtig godt og for andre et træk på skulderen og så er det hjem på træningspladsen:

Lørdag WT:
Begynder:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 2. WT Vinder med 93/100
Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen ikke bestået
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo ikke bestået


Vinder:

Maxjan´s Siki og Mogens Olsen Bestået 61/100
Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic bestået 71/100


Søndag B-Prøve:
Begynder Klasse:

Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 
Partridge Happy Viper og Stig Andersen 1. Pr. og sin dommers bedste hund


Vinder Klassen:

Maxjan´s Siki og Mogens Olsen 
Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic 
Maxjan´s Zenórita og Tine D. Johansen


2. April 2017

Region Fyn har afholdt B-Prøve:

Begynder Klasse:
Patrigde Happe Viper og Stig Andersen 1. Pr.

Åben Klasse:
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen 2. Pr.
Maxjan´s Padauk og Flemming Roed 2. Pr.

Fredag d. 31. Marts 2017

Søndag d. 26. marts lagde smukke Bregentved (region Midtsjælland) rammen om en WT.  Der var Maxjanner deltagende og det gik jo ganske godt:

WT. Vinder:
Maxjan´s Siki og Mogens Olsen bestået
Maxjan´s Zenörita og Tine D. Johansen 3. Vinder

Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic 2. Vinder

25. Marts 2017

Svend Aage "Mester" Vinter blev idag i samarbejde med Maxjan´s Siko 1. WT. Vinder/Åben Klasse i Lisbjerg Skov, Østjylland.

Søndag d. 19. Marts 2017

Det er jo igen i denne weekend en fornøjelse, at kunne tilføje hjemmesiden gode resultater. Herunder Resultater:

Lørdag, WT, Nordsjælland:
Begynder Klasse:
Maxjan´s Athos og Anne Drewswn 6. Vinder

Vinder Klasse:
Maxjan´s Zenörita og Tine D Johansen Bestået
Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic Bestået
Maxjan´s Charlie og Erling Seeger petersen


UWT, Bornholm:
Klasse:
Begynder 
Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 1. Vinder

Mock Trail C, Nordsjælland:

Åben Klasse:
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen


Vinder Klasse:
Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen 1. Vinder
Maxjan´s Gonzo og Dragan Skocajic

14. Marts 2017

Så er den gal igen..... Svend Aage Winter og Maxjan´s Siko fik en flot 1. Pr i åben Klasse på C-Prøve lørdag d. 11. Marts og stillede Siko på en UWT. i Østjylland søndag d. 12. Marts.
Ekvipagen lagde sig i spidsen og blev 1. UWT. Vinder i Åben Klasse

Søndag d. 12. Marts

Der har været adskillige Maxjanner i kamp lørdag henholdsvis MidtJylland, Fyn og NordSjælland. Herunder resultater:

C-Prøve, MidtJylland:

Åben Klasse:
Maxjan´s Siko og Svend Åage Winter 1. Pr.
Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen 3. Pr.

UWT, Fyn Åben 

Klasse:
Maxjan´s Gioia og Karin Fauerholm 1. Vinder
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen 2. Vinder

C-Prøve, Nordsjælland:
Begynder Klasse:

Maxjan´s Kaya og Berit Marie Jørgensen 2. Pr.
Maxjan´s Spencer og Marianne Nybo 1. Pr.
 Maxjan´s Kayla og Marianne Graversen 2. Pr.

Åben Klasse:
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 1. Pr.

Vinder Klasse:
Maxjan´s Zacho og Gert Krog Gennemført
Maxjan´s Siki og Mogens Olsen

Stort tillykke til Jer alle yes

Lørdag d. 25. Februar

Så blev der for alvor skudt igang i Markprøve C og tilmeldingerne strømmer ind. Maxjannerne blev fint repræsenteret i henholdsvis Voldsted, Nordjylland og Nordskoven/Stenlille, Midtsjælland. Herunder resultater:

Voldsted:
Åben Klasse C:
Maxjan´s Sigge og Jan Jørgensen 2. Pr.
Maxjan´s Siko og Svend Aage Winter 2. Pr.
Maxjan´s Gioia og Karin Fauerholm 1. Pr.

Stenlille:
Vinder Klasse C:
Maxjan´s Zeñorita og Tine D. Johansen Gennemført 84/100
Maxjan´s Siki og Mogens Olsen

Begynder Klasse C:
Patridge Happy Viper og Stig Andersen 1. Pr. (Bedste hund)

Vinder Klasse C::
Blackthorn Rosa og Michael MC Christensen 1. Vinder 

13. Februar 2017

Region Nordsjælland afholdte søndag C-Prøve. herunder resultater:

Begynder Klasse:

Patridge Happy Viper og Stig Andersen 1. Pr. (Bedste Hunde)

Åben Klasse:
Maxjan´s Athos og Anne Drewsen 2. Pr.
Maxjan´s Aggie og Lotte Andersen 1. Pr. (bedste hund)

Vinder Klasse:
Maxjan´s Zenõrita og Tine D. Johansen 4. Vinder

Tirsdag d. 31. Januar 2017

Ganton og Stig har været på  A-prøve i Jylland d. 22/1 og det blev denne gang til en 3. Vinder yes

Søndag d. 22. Januar 2017

Det er ganske vist! Der er rullet et resultat ind og det er ingen mindre end Pølsedyret og Jan-Bas, som i Nordjylland er blevet 1. Vinder i en UWT. Ekvipagen satte kun 13 point til. Mega flot.......

 

Fredag d. 13. januar 2017

Ganton og Stig har været på A-Prøve i Vordingborg og blev placeret. Det blev til en fin 4. Vinder.

 

Velkommen til 2017 og det spændende Kennel Maxjan Cirkus wink
Klik her for at få dit eget GoMINIsite